Про бібліотеку


Пірнаю я у море книг,і насолоду з цього маю,
Бібліотека-мій бальзам,який я розумом сприймаю.
Бібліотека-світ знання,тож люди йдуть щодня до неї.
В ній і почуття,поради є і є ідеї.
Бібліотека-книжковий храм і центр культури.
Тут затамуєш навіть дух,якщо ти ніжної натури.
Цей дух незримо окриля, підносить нас до неба,
А як зануришся в книжки,нічого кращого й не треба.
Бібліотека-мій бальзам,життя своє їй присвятила.
Вона мені,як рідний дім,завжди жадана,люба,мила.

Усі стежини і дороги,які виводять у доросле життя беруть початок із рідного краю. Можна тільки уявити сьогодні, як творилося понад 400 років тому наше село Нудиже.  Перша згадка про село належить до 1564 року,тоді воно мало назву «Нудиш»,через тяжке і нудне життя людей того часу і налічувало 8  дворів. Минав час,змінювались люди,мінялося й саме село,а людина завжди прагнула бути розумною, освідченою, тож з давніх-давен почала збирати книги. Багаті правителі вважали за свій обов’язок та честь мати при своїх палацах бібліотеки. Ще і слова такого не було «Бібліотека»,а зібрання книг уже існувало. Послухайте,як вони називалися: «Пристанище мудрості», «Аптека для душі», «Дім порад і наставлень».

Бібліотека-древня і вічно юна оселя людського розуму. Все життя всесвіту зосереджено у цьому магічному кристалі,що називається-бібліотека.

Частиною бібліотек України є наша бібліотека-філіал с. Нудиже, тут я маю за честь працювати і вважаю свою професію не просто роботою,а своєю місією на  землі,покликанням своєї душі.


   Історія Нудиженської книгозбірні бере свій початок із далекого 1947 року . З розповідей старожилів вона була розміщена в центрі села,мала назву «хата-читальня», про це свідчить перший запис в інвентарній книзі 1950 року, яка збереглася ,і є на даний час в бібліотеці. Вже друга книга 1953 року має назву Нудиженської бібліотеки.
Йшли роки,вигляд бібліотеки змінювався. Бібліотека росла,збільшувався фонд,змінювалась матеріальна база. В 1995 році бібліотека переїхала в приміщення колишньої сільської ради де знаходиться і до тепер.



Бібліотека розміщена дуже вдало,майже в центрі села, що дає можливість з радістю приймати читачів в своїх стінах та плідно співпрацювати з усіма установами, проводити культурно-просвітницьку роботу. Бібліотека досить простора складається з чотирьох кімнат і коридору. Щорічно проводиться робота щодо належного утримання приміщення бібліотеки та прилеглої території. Завдячуючи не байдужості, розумінню та підтримці сільської ради бібліотека була огороджена та змогла взяти участь у конкурсі за програмою «Бібліоміст». У зв’язку з цим не без  допомоги спонсорів,районної та місцевої влади було зроблено ремонт двох кімнат. Оновлено пічне опалення, модернізовано систему освітлення, покрашено, побілено, встановлено нові двері, столи, стільці, одним словом зроблено все,щоб отримати обладнання від програми «Бібліоміст». І в кінці 2012 року обладнання було завезено. Тепер бібліотека оновилась має 2 компютери з підключенням до мережі Інтернет,2 веб-камери, 2 навушники, принтер, сканер, ксерокс, сільський голова Марчук В.В. подарував колонки.






Місцева громада багатогранна, тож бібліотека 
намагається ефективно задовольнити потреби та запити користувачів,дати вичерпну відповідь на всі питання. На території села зареєстровано 214 жилих дворів де проживає 725 людей з них 502  є користувачами бібліотеки, майже третя частина яких діти. Середньорічна кількість відвідувань бібліотеки становить понад три тисячі. На протязі року видається більш як 9000 примірників книг та періодичних видань. Для кращого задоволення інтересів та запитів читачів використовується фонд районної бібліотеки.

    Для комфортного обслуговування користувачів створено зручний режим роботи з 9 до 18 години, перерва з 13 до14години.Вихідні дні субота,понеділок. Добре,що неділя є робочим днем,адже у неділю сільські люди відпочивають від буденних справ,мають більше вільного часу,щоб прийти до храму книг і насолодитися таїнством історії та культури,просто поспілкуватися,взяти участь у підготовці масового заходу. Основним завданням бібліотеки є залучення якомога більше користувачів. Запис до бібліотеки і вся література яка є видається безкоштовно. Користувачі діляться за віковими категоріями учні 1-9 класів, юнацтво і всі від 22 років. Дуже радує,що в селі проживає багато багатодітних сімей де виховується троє і більше дітей,адже діти це майбутнє. Бібліотека ще з дошкільного віку намагається прищепити дітям любов до книги.



 Внаслідок співпраці з школою та дитсадком часто проводяться екскурсії,вересневі зустрічі дітей в бібліотеці. Діти постійно беруть участь в різноманітних конкурсах, вікторинах. В бібліотеці є саморобки, малюнки юних читачів. Кожного року бібліотека визначає кращих читачів, їм вручаються подарунки, їх фотографії стоять на книжковій полиці.

Бібліотека обслуговує жителів не тільки свого села,а й навколишніх. Особливо учнів 10-11 класів які приходять в школу закінчити середню освіту,а тепер за допомогою обладнання від програми «Бібліоміст» вони ще мають змогу шукати потрібну інформацію в Інтернеті. В теперішніх умовах,коли відчувається поглиблена турбота суспільства до людей з особливими потребами,бібліотека пропонує користувачам,стан здоровя яких не дозволяє самостійно прийти в наш заклад :
- доставку літератури до дому за попереднім замовленням;
- виконання усних довідок;
- підбір літератури.
Інформаційно-документальний потенціал бібліотеки розкривається за допомогою інформаційних стендів, тематичних поличок та виставок. «Духовна криниця народу», «Золоті зерна народної мудрості», «Від Київської Русі до української держави», «Національна та державна символіка» та інші.



Основою всієї багатогранної діяльності бібліотеки є бібліотечні фонди. За роки свого існування бібліотека стала справжньою духовною скарбницею.
Бібліотечний фонд налічує 3443 примірники книг. Постійно бібліотечний фонд оновлюється,щорічно надходить в межах ста примірників нових книг.




Поповнюється книгозбірня і подарованою літературою від не байдужих,не змілілих душею жителів. 
Основним підрозділом бібліотеки є абонемент. Тут відкритий фонд художньої і галузевої літератури. Це самий популярний відділ, адже тут можна самому вибрати будь-яку вподобану книжку, погортати її і взяти додому.




Поповнюється бібліотека і різними періодичними виданнями.
За три роки до бібліотеки-філії с. Нудиже надійшло

            Для дорослих:                                 Для дітей :

- Волинь-нова;
- Волинь регіон;
- Волинська газета;
- Вісник;
- Урядовий кур’єр;
- Наше життя;
-                    Порадниця;
-                        Наші діти;
-                        Журавлик;
-                        Малятко;
-                        Дзвіночок;
-                        Зернятко;
-                        Сто талантів;
-                        Однокласник;


До складу Нудиженської сільської ради входить ще два села Черемошна Воля , Мшанець, де теж є заклади культури. Отож всі ми тримаємося разом,допомагаємо один одному в проведенні масових заходів,а місцева влада нас підтримує. Допомагає і школа,дитячий садок,лісництво,церковна громада і інші організації.

Освячення бібліотеки.



Щорічно для широкого кола користувачів бібліотека організовує і проводить цікаві масові заходи:літературно-музичні вечори до ювілейних дат українських письменників, та відомих діячів,виставки робіт народних умільців. Серед них найбільш запам’яталися. «Живеш Тарасе поміж нас»,
 «Українська вишиванка»,



«Юрївські наспіви,свято поля»









Традиційним стало проведення свята «День села»
Бібліотека постійно бере участь в обласних та Всеукраїнських конкурсах.Як уже згадувалось раніше бібліотека брала участь в конкурсі програми «Бібліоміст», який успішно виграла.




Після відкриття пункту вільного доступу до мережі Інтернет, яке відбулося в бібліотеці користувачі мають безкоштовний доступ до світової мережі.




Не залишились осторонь і обласні конкурси: «Війна пройшла крізь їхні долі», «Думи і мрії», та конкурс дитячої творчості «Дитячі історії про найголовніше».
Бібліотека проводить широку краєзнавчо-пошукову роботу. При бібліотеці створений музей «Бабусина скриня».

Тут представлені та зберігаються експонати життя та побуту наших предків. Жителі та гості села часто відвідують музей. Бібліотека продовжує шукати нові експонати, щоб майбутні покоління не забували свою історію.

Для кращої популяризації краєзнавчого фонду в бібліотеці розгорнуті книжкові виставки: «У сяйві нового дня квітне Волинь моя», «Твої таланти Любомльщино», «Поети Волині» та інші.

У бібліотеці зберігається папка «Історія села Нудиже», де розповідається про село, про пам’ятку архітектури ХІХ ст. Хресто-Воздвиженську церкву, а також ботанічну памятку природи місцевого значення «Дуб Волиняка» приблизний вік якого 700 років і памятку природи місцевого значення «Польову криницю». Бібліотека має на меті зібрати інформацію про видатних людей села.



Наш заклад висвітлює свою діяльність в засобах масової інформації, зокрема у районній газеті «Наше життя», через обласне телебачення та Інтернет.



При бібліотеці нещодавно створений і працює клуб за інтересами «Рукодільниця». Роботи клубу виставляються на різних масових заходах.






Лютневий день в заметах хмурих,
З морозом віхола гуляє…
Куди то чоловік чвалає
По непролазних кучугурах?

Спішить за ліками в аптеку?
Хтось може, не дай Бог, хворіє?
Та ні! У вихорах завії
Торує шлях в бібліотеку.
Це тато мій у завірюху
Добився в рай читацький сміло,
Набрав книжок кошовку цілу
І заспішив назад щодуху.
Хатина вікнами світила,
Манила в затишок стежками,
В кошовку татову з книжками 
Зима з морозцем залетіла.
Нечуй-Левицький – бабі, звісно,
З коханням повість – то для мами,
Мандрівки, брату, з козаками,
Моїм казкам в кошовці тісно!
Й собі – журналів стоси грубі
Взяв тато ввечері листати…
Сім’я усілася читати,
Огонь лиш мерехтить у грубі.

В житті ще будуть всякі миті,
То й що!.. У грубі дотліває…
Забувши про усе на світі
Світ 
книжки кожен проживає!





Немає коментарів:

Дописати коментар